Bojár Gábor(13 idézet) 1949. március 27. — |
Mindenkinek vannak hibái, mindenki hoz rossz döntéseket, én se követtem el ezekből többet vagy kevesebbet, mint bárki más. De nekem végtelenül nagy az önbizalmam, ezért azt is megengedhetem magamnak, hogy a tévedéseimet, rossz lépéseimet bevalljam.
A sikerek sok mindentől függenek, elsősorban a szerencsétől, erre nincs közös recept.
Az, hogy minek tudunk örülni, belülről jön, nem tanulható. A legtöbben attól boldogok, ha valami csodálatos szépet alkotnak, amit a főnökeik és a kollégáik elismernek. A vállalkozó ezzel szemben két dolognak örül. Az egyik, ha a vevője boldog, a másik pedig, hogy milyen teljesítményt hoz ki a munkatársaiból, a tehetségekből.
A vállalkozó (...) ne a saját munkájára legyen büszke, hanem az embereiére! Ha mindent jobban ért, mint az arra predesztinált beosztottjai, akkor rossz vezető. A kollégái nem lesznek eléggé motiváltak, hogy kiadják magukból, ami bennük van. Mindig azt mondják, hogy a főnök úgyis jobban tudja... akkor tudnak büszkék lenni magukra, ha látják, ők ezt vagy azt jobban tudják, mint a felettesük.
Az a legjobb főnök, aki semmihez nem ért jobban, mint a beosztottjai, elég annyi, hogy meg tudja ítélni, hogy a kollégái mire képesek.
A geometria törvényei szerint a csúcsot lejtő követi. Nagyon nagy önzés, ha valaki ilyenkor veszi a kalapját. Azt mondja ezzel, hogy utánam a vízözön. Az ilyen ember nem tisztességes vállalkozó. Arra kell büszkének lenni, ha a céget olyan emberek kezébe adjuk át, akik további sikerekre tudják vinni a vállalkozást.
A tudós egy dologhoz ért, a jó főnök sok mindenhez. Ha a főnök egy dologhoz nagyon ért, jobb, ha eltitkolja, mert neki az a feladata, hogy mindenhez értsen annyira, hogy meg tudja becsülni azt is, hogy ki ért nála is jobban egy-egy területhez.
Az ember első főnökei a szülei, a nagyszülei, akik mindig a legjobbat várják az embertől.
A globalizáció visszafordíthatatlan. Ez olyan, mint az időjárás, nem az a kérdés, hogy szeretjük-e, hanem hogy tudunk-e hozzá alkalmazkodni. Ez a folyamat már több mint 500 éve a nagy felfedezésekkel és a gyarmatosítással kezdődött, az ipari forradalom felgyorsította, a napjainkban zajló informatikai forradalom pedig végképp beteljesíteni látszik a sokszínű világ összeforrását egyetlen hatalmas világfaluvá. És ettől még a világ kultúrájának gazdag sokszínűsége fennmaradhat, sőt, gazdagabbá is válhat.
Tudjuk, hogy a klímaváltozás sokkal nagyobb fenyegetés az emberiség jövőjére, mint a járvány, de távolabbinak érezzük, ezért lassabban reagálunk rá. De ez a járvány talán ebben is segít. Látjuk, hogy az üzleti életben a real-time táv-értekezletek, táv-tárgyalások és táv-konferenciák sokszor tudják helyettesíteni a személyes részvételt, és így kevesebb kerozint égetünk a levegőbe.
A gazdagság, a vagyon az üzletben a siker mérőszáma! Ha valaki az üzletben sikeres, akkor bizony vagyona lesz, vagyis gazdag lesz. Azt a gazdasági rendszert pedig, amelyben nincs verseny, és nem lehet meggazdagodni, lehet jobban szeretni, mint a piacgazdaságot, de az egyszer már megbukott.