![]() | John Maynard Smith: Kulcskérdések a biológiában(3 idézet) Mit tudnak a gének, és mire nem képesek? Melyik volt előbb: a nukleinsav vagy a fehérje? Miért "éri meg a fáradságot" az ivaros szaporodás, amikor az ivartalan annyival egyszerűbb? Milyen folyamatok őrködnek a sejtekben zajló kémiai reakciók összhangján? Tárolnak-e az agyukban "térképeket" az állatok, s ha igen, hogyan? Fogas kérdések ezek, s még sok hasonlóan fogas kérdést vet föl zsebkönyv méretű kézikönyvében (kézikönyv látóterű zsebkönyvében) a neves evolúcióbiológus szerző. Végleges, lekerekített válaszokat azonban nem ígér: az alapproblémákból, a nagy kihívásokból, a félkész berendezésekből kiindulva rajzol körképet a modern biológiáról diákoknak, tanároknak és mindenki másnak, aki úgy érzi, hogy ehhez a tudományhoz köze van. John Maynard Smith az angliai Sussexi Egyetem professzora, a Royal Society tagja, korunk evolúcióbiológiájának egyik kiemelkedő egyénisége. Hírnevét elsősorban a matematikai játékelméletnek az evolúció vizsgálatában való alkalmazásával, s az evolúciósan stabil stratégiák fogalmának kidolgozásával alapozta meg. |
Egy matematikai tétel bizonyításának legjobb módja gyakran az, hogy két irányból indulunk, és reménykedünk abban, hogy a két gondolatmenet félúton találkozni fog.
140. oldal
A problémák többségének legalkalmasabb megoldási módja, ha elindulunk mindkét végük felől, abban a reményben, hogy a két okfejtés középen összetalálkozik.
9. oldal
A magasabb szinteken léteznek olyan jelenségek, amelyeket alighanem csak azok ismerhetnek fel, akik ezeken a szinteken vizsgálódnak - még akkor is, ha a szóban forgó jelenségek teljes mértékben összeegyeztethetők a fizika és a kémia már megismert törvényszerűségeivel, és később esetleg e törvényszerűségekből kiindulva is értelmezhetők lesznek.
10. oldal