![]() | Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld(19 idézet) Balogh Boglárka olvasmányos, ismeretterjesztő könyvében legizgalmasabb történeteinek füzérét tárja az olvasók elé, színes képekkel kiegészítve. A naplószerűen, irodalmi stílusban íródott útleírásos „novelláskötet” által a Föld olyan ismeretlen szegleteibe látogathatunk el, mint Afrika szavannái és esőerdői, Dél-Amerika varázslók lakta földjei, India lepratelepei... Bepillantást nyerhetünk a kambodzsai gyermekkereskedelem világába, az indiai temetési szertartásokba, Borneó illegális vadállat-kereskedelmébe is... De a lényeg nem is maga az utazás, hanem az, hogy miként formálódhat a világról, sőt önmagunkról alkotott képünk az idegen kultúrák, új ismeretségek hatására. |
A legtöbb utazó keres valamit a világban: menekül egy vélt vagy valós kudarc elől, valaminek a hiányát, egyfajta tátongó űrt szeretne a folytonos vándorlással betölteni, vagy elindulva önmagát megtalálni.
7. oldal
Az élet fontos dolgai nem azok, amiket általában annak tartunk: a pénz, a haladás, a siker. Inkább azok az érzések és történetek számítanak, melyek utunk során a látásmódunkat színezik, így ezen keresztül a világot is, melyben élünk.
8. oldal
Legtöbbször a nincstelenek a legegyüttérzőbbek és a szerencsétlen sorsúak a legemberségesebbek, mert ők még mindig valamilyen ősi hála és egyszerűség nyelvén beszélnek, amelyet sokan már rég elfeledtek.
8. oldal
Az együttérzés és a segíteni akarás mélyről jövő érzés, főleg akkor, amikor az ember rongyos, árva gyermekeket lát az utcán.
40. oldal
Másoknak adni, amikor neked van, nem nagy áldozat. Amikor neked sincs semmid, és a legkisebb vagyonodat is megosztod a nálad szerencsétlenebbel, ez visz (...) előre.
47. oldal
Néha lehetetlen megítélni, hogy az emlékek, amelyeket jelenlétünkkel keltünk, a sebek, amelyeket az újabb találkozás feltép, milyen változást okoznak majd a másikban.
64. oldal
Lehetetlen mindenkinek pénzt adni. Ez fájdalmas lecke, amit el kell fogadni ugyanúgy, mint azt, hogy az ember szíve lassan immunissá válik a testi fogyatékos gyermekek és a koldusok láttán.
66. oldal
Minden cselekedet, amely vágyakozásból, ellenszenvből és nemtudásból ered, szenvedést okoz; minden vágyakozástól, ellenszenvtől és nemtudástól mentes cselekedet boldogságot okoz.
Tricsen Rinpocse(átvett idézet)
96. oldal
Általánosságban véve, a legkisebb rovar és a legintelligensebb ember is megegyezik abban, hogy boldogok akarnak lenni és el akarják kerülni a szenvedést.
97. oldal
A jó utazó kegyetlen kell hogy legyen. Annak, aki más kultúrák szokásait igyekszik megérteni, a felháborodást otthon kell hagynia.
143. oldal
Kimondhatatlan erő van abban, amikor ember és állat korlátok, félelem és bizalmatlanság nélkül képes egymás közelében lenni a természetben. Ilyenkor a túl civilizált utazó úgy érzi végre, hogy hazaérkezett, mert a parkok, a rezervátumok, a folyók nemcsak a benne élő állatoknak és növényeknek, de az ő életének forrásai is egyben.
168. oldal
Mit tagadjam, mindig is szerettem ezeket a váratlan találkozásokat, különleges embereket, történeteket, azokat a pillanatokat, amikor képesek vagyunk szabadon megosztani valaki mással a legtitkosabb vágyainkat és gondolatainkat. Amikor valami elvesztett szépségre vágyva úgy merítünk a párbeszédből, hogy új ismeretre vagy új érzésre teszünk szert.
268. oldal
A komputerek és az okostelefonok minden érzelmet kiölnek. Maguk már egy gépiesített nemzedékké fejlődnek, amelynek nincs más szórakozása, csak a számítógép mögé bújt arctalan rosszindulat vagy a magamutogatás. Ha meg ezekbe belefáradnak egyszer, akkor ahelyett, hogy élményeket szereznének, beérik mások életével, történeteivel, és hogy ne unatkozzanak, folyton becsapják egymást.
269. oldal
Azért tartottam ki, mert ez volt a döntésem, amikor felébredtem mellette nap mint nap, amikor szerelmesek voltunk, vagy hazudtunk egymásnak, vagy keserűséget okoztunk a másiknak. És akármi történt, újra és újra őt választottam, ő pedig engem, mert a hűséget, mint a járást vagy az őszinteséget, meg lehet tanulni, aztán ismételni kell.
269. oldal