![]() | Haynal Kornél: Az arany hegyek útjain(7 idézet) Az Altaj titokzatos, gyönyörű vidék Szibéria déli részén, a mongol és a kínai határ hegyóriásokkal csipkézett csücskében. Hátát nekiveti a világ legmagasabb hegyvonulatának, mély völgyeiben ered Szibéria leghatalmasabb folyója, az Ob, sziklái aranyrögöket és ezüstereket rejtenek, gazdagságát a mondák szerint hatalmas griffmadarak őrzik, s ködös hegycsúcsain az ősi istenek vertek tanyát. A tajgában, a világ legnagyobb összefüggő erdejében ma is ritka az emberi település, sztyeppjén vadon terem a tulipán, és susogó szellő simogatja az árvalányhaj ezüstjét. Több mint negyedmillió éve él itt ember, s a hegyek övezte ellentmondásos vidék az emberiség egyik legősibb bölcsője, ahol - szinte már szimbolikusan - ma is valami új születik. A szerző az 1980-as évek elején bejárta a szibériai tajgát, hajózott a jégkorszak előtti időkre emlékező magashegyi tavakon, vallatta a vadtulipános sztyeppet, betért az ősember lakóhelyére, és kutatta a rokonság szavait a régi dalokban és mondákban. |
A jó segíti az embert, a rossz gátolja. Ez lényegében akkor is így van, ha nem hiszünk a jó és rossz szellemekben.
110. oldal, második bekezdés, hatodik sor
Ha reggel zárva marad a körömvirág sárga tányérkája, biztosan eső lesz; ha kinyitja és kibontja szirmait, jó idő várható.
106. oldal, második bekezdés
Késői ember vagyok; későn születtem, későn kezdtem filmezni, későn nősültem, későn lettek gyermekeim, későn találtam meg az utat az irodalomba.
66. oldal, utolsó bekezdés
Aki nyakig ül a vízben, nem ijed meg az esőtől.
71. oldal, első bekezdés, hatodik sor
Szibéria nagy, az ember meg kevés... itt az emberi mértékegység legfőbb jellemzői - a munka, a merészség, az ész, a szervezőkészség. Itt világosan, őszintén szokás kimondani az elképzeléseket.
20. oldal, első bekezdés, harmadik sor
Amit teljes szívéből mond az ember, az nem lehet üres frázis.
Dmitrij Lihacsov(átvett idézet)
43. oldal