![]() | Johann Wolfgang von Goethe: Antik és modern(45 idézet) Az olvasó olyan írások gyűjteményét tartja a kezében, amely Goethe irodalomról, festészetről, építészetről, szobrászatról, színházról, zenéről, esztétikai eszmékről megírott nézeteit tartalmazza. De a gondolkodó, a művész, a személyiség nem osztható: esztétikai gondolkodása jelen van a természet törvényeit kereső műveiben, közéleti magatartásában, a versekben, a regényekben, ezért közlök a kifejezetten esztétikai témájú írások mellett részleteket természettudományi műveiből, kulturális szervező munkájának dokumentumaiból, leveleiből is, – sőt függelékként a könyv végén memoárokat, beszélgetéseket, amelyek megidézik, milyen visszhangot támasztott Goethe gondolkodása, személyisége kortársaiban. A közlés időrendje pedig alakulásában igyekszik tükrözni Goethe nézeteinek történeti útját, a változások ritmusát és az állandóság hangsúlyait. |
A beteljesülés legnagyobb valószínűsége is hagy még egyetlen utolsó kételyt; ezért (...) mindig meglepő, ha valóra válik, amit reméltünk.
792. oldal
Aki önmagával és másokkal szemben igaz s meg is marad igaznak, a nagy tehetségek legszebb tulajdonának birtokosa.
795. oldal
Szenvedélyeink igazi főnixek. Ahogy a régi elhamvad, az új, mintegy hamvából, kikél.
759. oldal
A fogyatékosságokat csak a szeretetlen észleli; ezért, hogy belássuk, magunknak is szeretetlenné kell válnunk, de sosem jobban az épp szükségesnél.
813. oldal
Az ellenérzés és a gyűlölet a felszínig engedi csak a megfigyelőt, vezesse bármilyen éles elme; ám ha ez utóbbi a jóakarattal s szeretettel párosul, áthatol emberen-világon.
798. oldal
Nyomban látjuk, ha valahol a két legszükségesebb tulajdonság hiányzik: a szellem és az erő.
846. oldal
Ritkán bírunk eleget tenni magunknak; annál vigasztalóbb, ha másoknak eleget tehetünk.
798. oldal
Annyi jeles és derék dolog van egyidejűleg a világon, mégsem találkoznak össze.
792. oldal
Férfimámor: így nevezték tizenhetedik századunkban, s mily találón, a kedvest.
780. oldal