![]() | Malcolm Gladwell: A kutya szemszögéből(27 idézet) Mi a különbség a leblokkolás és a pánik között? Mit mutat meg a hajfestés a huszadik század történelméből? Malcolm Gladwell az elmúlt évtizedben három könyvet írt, amik radikálisan megváltoztatták a világról és magunkról való gondolkodásmódunkat; ezek a Fordulópont, az Ösztönösen és a Kivételesek. Most először gyűjti kötetbe a The New Yorkerben ez idő alatt megjelent legjobb írásait. Itt olvashatják a fogamzásgátló tabletta feltalálójának keserédes történetét, és az úttörő gasztronómus, Howard Moskowitz káprázatos tésztaszósz-gyártásának históriáját. Gladwell leült beszélgetni Roth Popeillel, az amerikai konyhák királyával, és megosztja velünk a "kutya-suttogó" Millan titkait, aki egyetlen érintéssel lecsillapít megvadult ebeket. Feltárja az intelligencia-tesztek és etnikai profilalkotás nehézségeit, és elmondja, miért és hogyan volt, hogy Szilícium-völgyi munkaadók ugyanazért a végzős mérnökhallgatóért versengtek. Malcolm Gladwellt lendülete, széles körű érdeklődése és állandó kíváncsisága teszi a rejtett rendkívüliségek legnagyszerűbb feltárójává. |
Néha a zseni egyáltalán nem éteri könnyedséggel száll a művészet magasába - néha bizony húsz évig görnyed a konyhaasztalnál, mielőtt a nagy mű megérik.
A szívünk mélyén mindannyian (...) a bátorsággal asszociáljuk, ha valaki hajlandó a bukás veszélyével járó nagy kockázatot vállalni, és ha katasztrófa után képes visszakapaszkodni. De ebben tévedünk. (...) Nagyobb bátorság és hősiesség kell ahhoz, hogy ellenálljunk az emberi késztetésnek, hogy ne az azonnali kielégülést, ne a könnyebb utat válasszuk, hanem minden nap megtegyük a magunk tudatos és fájdalmas lépéseit, mindig felkészülve az elképzelhetetlenre.
Nem az a lényeg, hogy az embernek ötletei legyenek, hanem az, hogy meglegyen a recept, hogyan használja fel ezeket az ötleteket.
Akármennyi fehér hattyút látunk, ebből még nem vonhatjuk le biztosan azt a következtetést, hogy minden hattyú fehér, és ha csak egyetlen fekete hattyút is látunk, elég ahhoz, hogy megdöntse ezt a feltételezést.
David Hume(átvett idézet)
Régi szavakat új gondolat szolgálatába állítani előre vivő dolog. A kreativitást az bénítja meg, ha régi gondolat szolgálatába állítunk új szavakat.
Elcsenés, módosítás, átalakítás - a kreatív folyamat lényegét jelentik. Persze a szabály az, hogy a másolásban nem szabad túl messzire menni.
A szavak annak a személynek a szellemi tulajdonát képezik, aki leírja őket. Kevés ennél egyszerűbb etikai szabály létezik.
Az ember (...) a folyamatos veszteségek fájdalmának elviselése ellen van programozva.
Bármit megkaphatsz, amit csak akarsz, ha egy kicsit csalsz, ha azt utánzod, ami lenni szeretnél, de aztán sose tudhatod, hogy a személyiséged vagy az a kis csalás vezetett sikerre...
Sokszor vagyunk úgy, hogy visszatekintve bizonyosnak tűnik valami, ami ritkán egyértelmű az előtt, hogy valósággá vált volna.
A részvényvásárlás - az opcióvásárlással ellentétben - olyan szerencsejáték, amiben a jövő a múlt továbbfejlesztett változata.