![]() | Halász Zoltán: A Matterhorn nem ér az égig(9 idézet) Hogyan tud egy négynyelvű ország lakossága úgy együtt élni,- hogy a legkisebb etnikum sincs elnyomva, sőt a többbség segítségével fejtheti ki kultúráját, élheti saját életét. Hogyan tud egy négynyelvű ország lakossága úgy együtt élni,- hogy a legkisebb etnikum sincs elnyomva, sőt a többbség segítségével fejtheti ki kultúráját, élheti saját életét. |
Nagyon sajátos kérdés, hogy a veszély milyen erkölcsi hatást gyakorol az egyénre, ám egyet saját tapasztalatomból megállapíthatok: ha az ember hegymászás közben egy veszélyes ponthoz érkezik, s nem vállalván a kockázatot, előtte visszafordul, lehet, hogy nagyon bölcsen cselekszik, de a jellemének árt vele.
219. oldal
Az anyanyelv belénk nőtt, emberi létezésünk része, a lélekölés bűnét követi el, aki meg akar tőle fosztani.
138. oldal
Régen, nagyapáink, dédanyáink idejében akár tetszett, akár nem, ki-ki elfogadta a saját életkorát, s mindazt, ami belőle következik.
129. oldal
Volt egy máskülönben felvilágosult, jó szándékú uralkodó, II. József, aki azt mondotta, nem érti, miért ragaszkodnak a magyarok furcsa és avult nyelvükhöz a némettel szemben, amely csiszolt világnyelv. Miért nem vetik le, mint egy kopott ruhát!
116. oldal
Az irodalmi nyelv fejlesztése, a szókincs bővítése alapvetően fontos - mondja Cathomas -, de egymagában nem elegendő. Állandóan újabb meg újabb erőfeszítéseket kell tennünk annak érdekében, hogy az emberek elfogadják, használják.
113. oldal
A teremtés istene előírta rend szerint - úgymond - a férj a családfő. Ő a család eltartója és védelmezője, míg a nő feladata, hogy női adottságait kiteljesítve segítse férjét.
95. oldal
Nem jó svájci, aki nem gyűjt, s nem rendelkezik bankbetéttel. Csak úgy beleél a világba, felelőtlenül.
47. oldal
A gyerekek úgy látszik, tudnak valamit, amit mi felnőtt korunkra elfelejtünk, bennük még él valami megnevezhetetlen rettegés az álmoktól, az éjszakától, ezért próbálják az ébrenlét óráit esténként meghosszabbítani.
17. oldal
Testvérek népe, egy nemzet leszünk,
baj és veszély nem választ el soha.
Szabadok leszünk mindig, mint apáink,
Inkább halált, mint szolgaságban élni!
Friedrich Schiller(átvett idézet)
8. oldal