Nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba - változatok
(7 idézet)

Ez a görög mondás Hérakleitosz talán legismertebb gondolata, amivel a filozófus a mindenhol és mindenben megnyilvánuló folyamatos változást kívánta szemléltetni. Eszerint a még látszólag nyugalomban lévő dolgok is állandó változásban vannak, ám az ember számára ez nem mindig érzékelhető.
Ilyen például az a ruhadarab, ami látszólag mindvégig fekete marad, noha a színe napról napra folyamatosan kopik, de ilyen az emberi jellem vagy az életkor is: sem a személyiség változásait, sem az öregedés jeleit nem vesszük észre, ha nap mint nap együtt vagyunk valakivel, ezek csak akkor tűnnek fel, ha hosszú idő után újra találkozunk vele.
Egyetlen ember sem léphet kétszer ugyanabba a folyóba, mert az már nem ugyanaz a folyó, és ő már nem ugyanaz az ember.
Soha senki nem kelhet át kétszer ugyanazon a folyón, még akkor sem, ha híd van rajta.
- Nem lépek kétszer ugyanabba a pocsolyába (...).
- Oh, ezt tudom: inkább új pocsolyákat készítesz magadnak, és egyesével trappolsz bele.
Végtelen szerelem (sorozat) c. film
Az emlékezés valójában az emlékek újrakonstruálása. Ahogyan nem léphetünk kétszer ugyanabba a folyóba, ugyanúgy nem tudjuk kétszer pontosan ugyanazt a gondolatot gondolni.
"Nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba" - mondta Hérakleitosz. Mivel a folyó összetétele egyik pillanatról a másikra változik, a folyó mindig más. A világegyetemben minden állandó mozgásban van. Minden változik, semmi sem állandó. Ha egy pillanat elmúlt, nem hozhatod vissza. Minden döntést meghoztál már, amit meghozhattál. De én szeretnék újra ugyanabba a folyóba lépni. Szeretném visszahozni az időt, visszafordítani a döntésemet, és újra megtalálni az elveszett másodperceket.