Politika
(399 idézet)
Nem bízom egyetlen rendszeralkotóban sem, kerülöm őket. A rendszerhez való ragaszkodás a becsületesség hiányára utal.
Csakis a költők, a kurtizánok, az iszákosok és a szakácsok tudnák helyesen kormányozni az országokat. Együtt. A szépség, a kellem, a mámor és az ízlés nevében. Az emberek végre nem háborúznának, mert a hatalom és a pénz kicsit sem érdekelné őket. Csak szavalnának, főznének, ennének, innának és szeretkeznének egész álló nap.
Már réges-régen nem érdekel a politika. Megtanultam, hogy a világ nélkülem is remekül el tud pusztulni.
Amellett, hogy sokkal kevesebb húst eszünk és kevesebbszer ülünk repülőre, a világ megmentésének legjobb módja, ha aktívan részt vállalunk a változásban. Igen, ehhez bizony fel kell tűrni az ingujjunkat és bele kell vetnünk magunkat a politikába.
Önök (...) egy olyan országban élnek, ahol a hivatalos szemléletet a marxista, materialista filozófia határozza meg, s az a furcsa, hogy ennek ellenére nagy idealisták.
Az adók érdekesek. Olyan eszközök, amelyekkel a kormányzat irányítja a társadalmat és finanszírozza a saját tevékenységeit, de inkább az előbbit, mint az utóbbit.
Ha valamelyik ország szuverenitását nem tartjuk tiszteletben, az azt vonhatja maga után, hogy bármelyik országét figyelmen kívül hagyhatjuk, amennyiben a politika szelei úgy fújnak.
A hatalom nem a nyers erő kifejtése a föld megszerzésére. Nem erről van szó. Ebben az évszázadban a hatalom sokkal inkább mérhető egy ország gazdasági erejében, technológiai fejlettségében és történetében, azaz hogy képes-e magához vonzani a jó ötleteket, a tehetségeket, valamint a többi ország jóindulatát.
Mi a demokrácia? Kedvezés a durva többségnek. A többségnek kedvezni pedig azt jelenti, hogy a középszerhez igazodunk, egy alacsonyabb szinthez, a magasba szökő törékeny szálakat pedig levágjuk. Száz vagy ezer tökfilkó jelöli ki az utat szavazatával a világos elméknek.
Alekszandr Iszajevics Szolzsenyicin
A következetes ellenzék nemegyszer bonyolódik (...) ellentmondásokba; mert nem azt tartja fontosnak, hogy igaza legyen, hanem hogy kerekét kösse a hatalomnak.
Ahogy a magánéletben különbséget teszünk a között, amit egy ember hisz és mond önmagáról, és a között, ami ő valóban, és amit tesz, a történelmi harcokban még sokkal inkább meg kell különböztetnünk a pártok frázisait és képzelgéseit a valódi organizmusuktól és a valódi érdekeiktől, az elképzelésüket a realitásuktól.
Az adó a bürokráciának, a hadseregnek, a papoknak és az udvarnak, egyszóval a végrehajtó hatalom egész apparátusának az élet forrása. Erős kormányzat és erős adók azonosak.
Noha mára a demokratikus rendszerek általános választójogon építkeznek, valójában tömegek vannak kirekesztve a demokratikus döntéshozatalból, részvételből, mert nincsenek tudásaik, információik a politikai közösséget érintő ügyekről, történetekről. Nem férnek hozzá a demokráciához, így logikusan a szabadsághoz sem.
Egy becstelen miniszter nem azzal okozza a legnagyobb kárt, hogy rossz szolgálatot tesz uralkodójának és tönkreteszi népét; van valami, ami szerintem ezerszerte veszedelmesebb ennél: az, hogy rossz példát mutat.
Amikor a történelem éles fordulatot tesz, hosszabb-rövidebb ideig még a haladó pártok sem tudnak beleilleszkedni az új helyzetbe, olyan jelszavakat ismételgetnek, amelyek tegnap helyesek voltak, de ma már minden értelmüket elvesztették.